ICINE GIRILEBILIR PROMO GORSEL

İçine Girilebilir Depo Raf Sistemleri

Ebat olarak aynı paletlerin, katlarda üst-üste ve derinlemesine arka-arkaya konularak,istifleme makinesi ile boşluk bırakmaksızın depolanmasıyla oluşan manuel depolama sistemidir.
Daha çok aynı ebat ve aynı cins ürünlerin, ilk giren son çıkar (LIFO)  sistemine uygun olarak depolanmasında kullanılır ve amaç alanda maksimum  depolama kapasitesine ulaşılmasıdır.
  *Ürün sirkülasyonu düşük, çeşitliliğin az olduğu işletmelerde daha sık olarak tercih edilir. Örneğin;Soğuk hava depoları, hammadde ve yarı mamul ürün depoları,üretim tesislerinde  vs…
*Depolama alanının yaklaşık %85 i kullanılır.Alandan maksimum faydalanılır.
*Bu sistem blok (modüllerde tek çeşit )şeklinde depolama yapıldığında,sezonluk ürünlerin depolanması istendiğinde,hammadde ve yarı mamullerin depolanması gibi durumlarda çok verimli kullanılmaktadır.
*Sistemle ilgili öncelikle palet ölçüleri,palet yükseklikleri,palet ağırlıkları belirlenmeli,sonrasında proje aşamasına geçilmelidir.Deponun yüksekliğine  göre kat sayısı belirlenir.Depo içi operasyon dikkate alınarak ürün çeşitliliği,ürün bazında palet sayıları belirlendikten sonra,modüllerin derinliklerine karar verilir.Bu konuda karar verilirken  depo alanının verimli kullanılması da dikkate alınması gereken başka bir detaydır.

İcine girilebilir depo sistemi-1
İcine girilebilir depo sistemi

*Sistemde kullanılacak paletlerin kalitesinin euro palet normlarında olması , ahşap kalitesinin mutlaka belirlenen kriterlere uyması,paletler üzerinden taşma olmaması,sistemin verimliliği ve operasyon açısından önemlidir.Eğer ürünler paletler üzerinden taşıyorsa ve geometrik olmayan bir yapıda yükleme şekli var ise,projelendirmede buna mutlaka dikkat edilmeli ve sipariş aşamasında bu verilere göre özel ürünler dizayn edilmelidir.
*Projelendirmede modüller yan yana olarak sıralanır ve istifleme cihazı için gerekli koridor sayısı minimum seviyededir.
*Sistemde modüllere yüklenen paletleri  almak için, istif aracı derinlemesine modüllerin içersine girerek işlemi gerçekleştirir.
*Koridor içersinde  forklift hareketinin  güvenli ve rahat sağlanması için kenarlarda klavuz rayı bulunması gerekmektedir.
*Modüllerdeki paletler, katlarda sağ ve solda olmak üzere yerleştirilen galvaniz palet sacları üzerine yerleştirilir.
*Proje hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de palet yüksekliği ne olursa olsun ,içeriye istifleme cihazının girmesi gerektiğinden ilk kat yüksekliğinin cihaz girişine uygun olacak şekilde olması gerekmektedir.Bu ölçünün altında bir uygulama yapıldığında içeriye forklift vb. araçların girişlerinde sıkıntılar yaşanabilir.Ayrıca foklift klavuz rayları arasında kalan  açıklıkta ,istifleme cihazının hareket edebilmesi gerekmektedir.Bu konuda proje aşamasında görüşülmelidir.
*Sistemin içerisine forklift girişi söz konusu olduğundan,konstrüksiyon birbirine sadece arka ve üst taraftan bağlanabilmektedir.Statik açıdan güvenli bir yapı elde etmek içinde, bu bağlantı noktaları ile ilgili hesapların yapılması ve kullanılacak ürünlerin ve montaj detaylarının belirlenmesi çok önemlidir.
*Soğuk hava depolarında , alandaki hava sirkülasyonu ve soğutma cihazlarının önü kapanmayacak şekilde dizayn yapılması önemlidir.
*Koridorlar içerisine forfklift girişi ile ürünlerin alınması sağlandığından, bu alanda sistem birbirine bağlanamamaktadır.Bu da statik açıdan risk oluşturmaktadır.Bu riskin minimum seviyeye indirilmesi için sisteme üstten ve arka taraftan gerekli bağlantı elemanları konulmaktadır.

Üçge harita
Üçge drs
BURSA GENEL MERKEZ

Işıktepe OSB Mahallesi
Kahverengi Cad. No:16
 Nilüfer / BURSA - TÜRKİYE


[email protected]
+90 (224) 280 00 00 pbx

İSTANBUL BÖLGE MD.

İçerenköy Mahallesi
Karaman Çiftlik Yolu Cad.
No:47 Kar Plaza 10. Kat
Ataşehir İSTANBUL - TÜRKİYE
[email protected]
+90 (216) 575 44 77  pbx

ALMANYA MERKEZ

WORLD Warenhandels
GmbH
Donatusstrasse 127-129
50259 Pulheim GERMANY
ÜÇGE DRS
©2021 Tüm Hakları Saklıdır.
Erol Yazılım
menu-circlecross-circle