AUTOPAL MEKIK

Mekik Depo Raf Sistemi

Aynı ölçülerdeki paletlerin, katlarda üst-üste ve derinlemesine arka-arkaya dizilmesi, mekik cihazı yardımı ile ile depo raf sistemleri kanalı içerisine paletli bir şekilde yüklenmesi ve boşaltılması ile oluşan yarı otomasyonlu depolama sistemidir. Ürünlerin raflar arasında paletli, kutulu veya her hangi bir istifleme yöntemi ile dolaşarak, doğru noktada depolanması için en optimum otomatik depo olarak bilinmektedir. 

Uzaktan kumandalı yönetimi yapılabilen Autopal mekik cihazı, elektromekanik bir yapıya sahip olup, özel lityum iyon aküsü ve lazer okuyucuları sayesinde hız ve güvenlik açısından çok kullanışlıdır. Taşıyıcı ayak ve traverslerin oluşturduğu yapısal konstrüksiyon içerisinde raf yükleme ve geri getirme işlemleri için tercih edilen Shuttle sistem, ilk aşamada bir forklift yardımı ile sisteme dahil edilir.

Mekik sistem içine girilebilir depolar, sırt sırta raf sistemleri ve M60 depo raf sistemlerine göre depreme karşı daha çok dayanımı olan bir depolama sistemidir. Depo ve iş güvenliği, uluslararası depolama standartları talebini tüm hatlarıyla ile karşılayan ÜÇGE DRS Autopal mekik sistem shuttle depo raf sistemi, binanın yapısına göre tüm yüksek yapılara uygun olarak kurulabilmektedir. 

Autopal Mekik Depo Sistemi

Autopal Mekik Depo Raf Sistemleri

Tüm operasyon türlerine ve projelerdeki yerleşime göre fifo ve lifo prensibine uygun olarak çalışabilmektedir. Her koridorda aynı cinsten ürün yerleşimi zorunlu olmayıp, koridor içerisindeki katlarda her katta farklı artikelde ürünler yerleştirilebilir.

Her türlü istifleme aracı ile çalışmak mümkündür. Soğuk odalarda ve soğuk depo içerisinde -30 dereceye kadar çalışabilmektedir. Soğuk hava depolarında güvenle kullanabilme, testleri yapılmış ve CE sertifikalı bir sistemdir. (-25°C’de sertifikalı IEC/EN 60068-2-1:2007)

Satış sonrası bakım ve servislerde, ÜÇGE DRS’nin eğitimli ve donanımlı personeli , 7/24 saat size hizmet vermek için hazır durumdadır. Depolama sistemleri üretiminde ve projelendirme aşamalarında her türlü müşteri talebini, özen ve titizlik ile üretim hatlarına yansıtan ÜÇGE Depo Raf Sistemleri firmamız, sektörde her depo raf sistemi üreticisinin sahip olmadığı özel enerji algoritmalarına sahiptir. Mekik depo raf sistemleri üretici firmaları arasında Bursa da bulunan üretim tesislerinden tüm dünyanın depo raf sistemleri taleplerine ve müşteri isteğine göre talep edilen ürünleri sunarken liderlik vizyonu ile hareket etmektedir..

Mekik Depo Raf Sistemi neler sunuyor?

Her türlü dondurulmuş gıdada birim soğutma maliyetlerini klasik sistemlere göre düşürdüğü için tercih nedenidir.

Mekik sistem, bir saat içerisinde 40-50 palet yerleştirme/geri çekme hızı yakalama talebinin olduğu her yerde kullanılabilir.

Oluşturulan bu sağlam raf sistemi sayesinde ek güçlendirici yapısal ekipmanlar kullanmadan giydirme (kabuk sistem) uygulamaya çevrilebilir.

Makas, aşık profili ve panel ilaveleri ile özel bir operatör gerektirmez.

Klasik, drive in içine girilebilir sistemde arkadaki paletleri almak için diğer paletlerin boşaltılması gerekliliğini ortadan kaldırarak operatör verimliliğini arttırır. Dolayısıyla depo operasyonları ve lojistik sevkiyat aşamaları üzerine ciddi bir katkısı olan sistem olarak kabul edilir.

Klasik raf sistemlerine göre palet başı raf maliyetini alana göre minimize eder.

Hem LİFO : son giren ilk çıkar hem de FİFO: ilk giren ilk çıkar depo operasyon modellerine uyum imkanı mevcuttur.

Birim maliyet açısında AS/RS sistemler ve dinamik depo raflarına göre daha düşük yatırım maliyeti gerektirir. 

Depo yönetimi WMS yazılımlara uyumludur.  Autopal yarı otomatik depolama sistemleri; tam otomatik palet yerleştirme ve palet çekme sistemi ile birlikte projelendirilebilir.

Autopal mekik cihazının  yapması gereken tüm hareketler, uzaktan kumanda vasıtasıyla cihaza iletilir. Bir adet kumanda ile 4 adet autopal mekik cihazı yönetilebilir. Akıllı kumanda özelliği sayesinde çalışma esnasındaki fonksiyonları, hata ve alarmları mekiği görme zorunluluğu olmaksızın direkt olarak kumanda üzerindeki LCD ekrandan takip edilebilir.

Autopal mekiğin aküsü, lityum iyon teknolojisi sayesinde 5 saat içerisinde %100 dolum imkanı. Ayrıca, kurşun Jel akülere kıyasla en az 3 kat daha uzun kullanım ömrü elde edilir. Kolay ve süratli akü değişimi yapılır.

Autopal cihazın taşıma kapasitesi 1.500 kilogramdır. Ürünlerin raflar arasında mekik ile hızlı bir şekilde ilerlemesi ve sistemin sürekliliğinin korunması için palet ağırlıklarının mutlaka biliniyor olması gerekir. 

Tamamen elektromekanik yürüyüş ve kaldırma sistemine sahip olduğu için, diğer alternatif mekik cihazlarda kronik sorun haline gelen ve hidrolik sisteminden kaynaklanan yağ kaçağı, keçe ve o-ring aşınması, hidrolik pompa arızası gibi istenmeyen sorunlar ortadan kaldırılmıştır.

Konsol takımı ve ray stoperi bağlantı ekipmanları performansını geliştirmek amaçlı yapılan arge çalışmaları sonucunda, maksimum ekipman ömrü sağlanmıştır.

Autopal Mekik Depo Sistemi
Autopal Mekik Depo Sistemi
Autopal Mekik Depo Sistemi
Autopal Mekik Depo Sistemi

Mekik depo raf sisteminin avantajları nelerdir?

 • Kaynaksız üretim
 • Montaj kolaylığı
 • Patentli endüstriyel tasarım
 • Tüm sistemin galvaniz malzemeden üretiliyor olması
 • Diğer manuel derinlemesine sistemlere göre  daha emniyetli  yarı otomatik bir sistem olması
 • Minimum alanda maksimum depolama sağlanması
 • Yarı otomatik bir sistem olması nedeniyle ,ürün yükleme ve boşaltma hızlarının yüksek olması
 • İlk giren ilk çıkar (FIFO) ve Son giren ilk çıkar (LIFO)
 • Kademeli olarak tam otomatik depolamaya geçiş için altyapının  uygun olması
 

Mekik depo raf sistemi içim dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Autopal mekik cihazı 800 x 1200 mm euro palet ve 1000 x 1200 mm euro2 paletlerin istiflenmesi için uygun bir sistemdir. 

Proje aşamalarında kullanılacak palet ölçüleri belirlenmeli ve bu doğrultuda mekik cihazı sipariş edilmelidir. Farklı ölçülerde palet kullanımı söz konusu ise, her bir farklı palet modelleri için ayrı mekik cihaz veya ortalama palet kapasite ve ölçülerine uygun cihaz kullanılması gerektiğine karar verilmelidir.

Projelendirme aşamasında paletler üzerinden ürün taşması olup olmadığı belirlenmelidir. Buna göre ray uzunlukları hesaplanmalıdır.

Paletler arasında bırakılacak mesafeler proje sürecinde mutlaka karara bağlanmalıdır.

Kullanılacak paletlerin ölçü, ahşap kalitesi ,üretim şekilleri, euro normlara uygun olması gerekmektedir. Depodaki  günlük ve saatlik  palet giriş ve çıkış sayıları dikkate alınarak, projelendirme ve cihaz sayısı tespitinde bu verilere göre karar verilmelidir.

Paletler üzerindeki ürünler sabit kalması için ambalaj streç film ile sarıldıktan sonra, alt kısımda kalan fazla streç film sarkmaları olmamalıdır. Paletler üzerindeki ürünler sağa ve sola yatık durumda bulunmamalıdır.

Sistemde yükleme ve boşaltma yapılan her iki yönden de FIFO uygulaması yapabilir. Önden alınan paletlerden dolayı ray üzerinde arka tarafta boş kalan yerlere, geride kalan paletleri ön tarafa taşıyarak arka tarafta yeni gelecek paletlere için yer açar. Bu hareketi kumanda üzerinde tek bir komutla gerçekleştirebilir.

Ekstra ‘yürüyüş kontrol sistemi’ sayesinde aşırı palet taşmaları veya ray üzerinde oluşan engeller yüzünden, hareketin duraklaması neticesinde otomatik olarak herhangi bir sürücü arızasına yol açmadan hareketi keser ve ray başına otomatik olarak gelir.

Autopal Mekik Depo Raf Sistemi Shuttle cihazın avantajları nelerdir?

 • Farklı palet ölçüleri için tek cihazda uygunluk
 • Batarya ömrünün uzatımı için optimum hız algoritması
 • Güvenli yavaşlama ve durma algoritması
 • Paletler arası mesafenin kumandadan ayarlanabilmesi
 • Kullanıcı dostu kumanda ikonları ve kullanımı kolay menü
 • Kullanıcıların ortam aydınlığına göre kumandanın ekran parlaklığını ayarlayabilmesi
 • Sıcak havada güvenle kullanabilme, testleri yapılmış ve CE sertifikalı.
 • +40°C %85Rh’de sertifikalı IEC/EN 60068-2-78:2007
 • Hata durumlarında cihazın ray başına geri dönmesi sağlanıyor.
 • Kumanda ile uzun mesafe çalışabilme (> 90 metre)
 • Yüksek ve rijit olmayan yüklerin taşınmasında özel algoritmaya sahip.

1 adet Autopal mekik cihazı takımı içerisinde;

Autopal Mekik Cihazı, lityum iyon akü, uzaktan kumanda, akü şarj cihazı, ahşap sevkiyat sandığı ve kullanım kılavuzu yer almaktadır.

Paletler arası bırakılacak mesafeler proje sürecinde ve sonrasında kumanda üzerinden manuel olarak ayarlanabilmektedir.

Autopal Mekik Depo Sistemi
Autopal Mekik Depo Sistemi
Üçge harita
Üçge drs
BURSA GENEL MERKEZ

Işıktepe OSB Mahallesi
Kahverengi Cad. No:16
 Nilüfer / BURSA - TÜRKİYE


[email protected]
+90 (224) 280 00 00 pbx

İSTANBUL BÖLGE MD.

İçerenköy Mahallesi
Karaman Çiftlik Yolu Cad.
No:47 Kar Plaza 10. Kat
Ataşehir İSTANBUL - TÜRKİYE
[email protected]
+90 (216) 575 44 77  pbx

ALMANYA MERKEZ

WORLD Warenhandels
GmbH
Donatusstrasse 127-129
50259 Pulheim GERMANY
ÜÇGE DRS
©2021 Tüm Hakları Saklıdır.
Erol Yazılım
menu-circlecross-circle