SIRT SIRTA DEPO 2

Sırt Sırta Depo Raf Sistemi

Bu raf sistemleri, paletlere direk ulaşımın sağlandığı, fifo prensibi ile çalışan ,en ekonomik palet raf sistemidir. Sistemde kullanılacak palet  ölçüsü, ürün dahil palet yüksekliği, max palet ağırlığına göre ,proje yerleşimi ve ürün seçimi yapılmaktadır.

Kullanılacak  istifleme cihazına göre uygun koridorlar projede bırakılmaktadır.

Depo yüksekliği max kullanılacak şekilde , en üst kattaki paleti alacak ve max ağırlığı bu yüksekliğe kaldırabilecek şekilde istifleme cihazı seçilmelidir.

Sistemde  gerekli yerlere ve modül yüklerine uygun şekilde düşey ve yatay bağlantıların kullanılması gerekmektedir.

Sistemde paletleri taşıyan traversler , kat yüküne uygun olarak seçilir ve palet ölçüsüne göre ölçüleri ayarlanabilmektedir.Katlar arası mesafeleri sonradan kolaylıkla değiştirmek mümkündür.

Traversler taşıyıcı ayaklara geçmeli olarak takılır .Traverslerin yerinden çıkmaması için emniyet pimleri kullanılmaktadır.
İSG kurallarına uygun şekilde değişik aksesuar ürünler sisteme adapte edilebilmektedir.H travers,ara travers,stoper travers,ayak koruyucular,tel arka kafesler,koridor bağlantı elemanları,yük taşıma etiketleri vb.

Sırt Sırta Depolama Sistemi
Sırt Sırta Depolama Sistemi

Sırt Sırta Depo Raf Sistemleri Nerelerde Kullanılır

Tüm sektörlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.
Sistemin dezavantajı , çalışmak için her raf sırası arasında koridor gerektiğinden ,depo hacminin ciddi bir kısmı bu koridorlar için kullanılmaktadır. Robotik depolar içinde kullanılabilmektedir.

Sistemde kullanılan taşıyıcı ayaklar , modüle gelen yüke ve depo yüksekliğine göre seçilmekte ve boyutları belirlenmektedir.

Palet dışındaki ürünlerin sistemde kullanılabilmesi için , özel taşıyıcı profiller , sacdan imal edilmiş tavalar ve ızgaralar traversler arasına konularak uygun yüzey oluşturulmaktadır. Sistemde hem stoklama, hem de alt katlarda sipariş toplama gözleri oluşturulabilir.

Taşıyıcı ayaklar ve ağır tip çaprazlar yere kimyasal dübel ile sabitlenmektedir.Sistemin teraziye alınabilmesi içinde alt  kısımda ayar plakaları kullanılmaktadır.
Zemin betonunun, sistem yüklü haldeyken etki edecek noktasal yüklere dayanıklı olarak imal edilmesi gerekmektedir.Zeminde eğimin mümkün olduğunca sıfıra yakın olması  istenmektedir.
Sistemdeki sırt sırta (çiftli) modüllerin ara mesafeleri, kullanılacak palet ölçüsüne ve paletten ürün taşması varsa buna göre belirlenmektedir.
Katlarda paletlerin istifleme cihazı ile rahat  alınabilmesi için, palet üstünde 150 mm çalışma boşluğu bırakılması uygun  olacaktır.
Depolarda raf sistemi, mümkün olduğunca sevkiyat rampalarına 90 derece dik olarak  yerleştirilmelidir.Bu sayede depo kontrolü ve trafiği daha rahat gözlemlenebilir.Ürün yerleştirme ve alma daha kolaylıkla yapılabilir.Binanın mimarı yapısına göre bu yerleşim farklı şekillerde de olabilmektedir.Verimlilik ve depo kapasitesi burada ön planda olmalıdır.
Raf sisteminde yan yana modül sayısı fazla olduğunda ,belirlenen noktalardan tünel geçiş diye adlandırılan, alt rafların çıkarılarak ara geçişlerin sağlandığı yerler açılmalıdır.Bu sipariş toplama ve  yangın mevzuatına göre zorunluluk arz etmektedir.
Sistemde koridor içlerinde ve koridor başlarında ki ayaklarda, güvenlik açısından istifleme cihazı çarpmasına karşı  emniyet açısından ayak koruyucu konulması önemlidir.
Projelendirme de, sevkiyat rampalarının ön kısmında ürün hazırlama ve elleçleme alanı bırakılması uygun olacaktır.Ayrıca depo içersinde yer alan diğer bölümlerin(ofis,yemekhane,akü şarj istasyonları,wc vb.)  ön kısımlarında , hem insan geçişi hemde istifleme cihazı geçişleri için uygun boşluklar bırakılmalıdır. Yangın geçiş kapıları ve noktaları da aynı şekilde buna uygun dizayn edilmelidir.
Depo mimarisinde yer alan kolon vb. yapılar mümkün olduğunca koridorlarda bulunmamalıdır.İş güvenliği ve depo içi trafik açısından önemlidir.Kolonlar modül içlerine denk gelecek şekilde yerleşim yapılırsa bunun için doğru bir yerleşim yapılmış olur.

Sırt Sırta Depolama Sistemi
Sırt Sırta Depolama Sistemi
Üçge harita
Üçge drs
BURSA GENEL MERKEZ

Işıktepe OSB Mahallesi
Kahverengi Cad. No:16
 Nilüfer / BURSA - TÜRKİYE


[email protected]
+90 (224) 280 00 00 pbx

İSTANBUL BÖLGE MD.

İçerenköy Mahallesi
Karaman Çiftlik Yolu Cad.
No:47 Kar Plaza 10. Kat
Ataşehir İSTANBUL - TÜRKİYE
[email protected]
+90 (216) 575 44 77  pbx

ALMANYA MERKEZ

WORLD Warenhandels
GmbH
Donatusstrasse 127-129
50259 Pulheim GERMANY
ÜÇGE DRS
©2021 Tüm Hakları Saklıdır.
Erol Yazılım
menu-circlecross-circle