DAYANIKLI TUKETIM

Dayanıklı Tüketim Depolama Raf Sistemleri

Dayanıklı Tüketim malları her ne kadar “dayanıklı” olarak nitelendirilip kategorilendirilmiş olsa dahi bu ürünlerde birçok diğer mamul gibi çok dikkatli taşınmalı ve depolanmalıdır.  Tüketicilerin satın aldıkları  ürünlerinin başlarına hiç bir şey gelmemesi için üretici firmalar tedbirlerini üretim hattının en başından almaya başlar.

Depolanacak ürünler başlıca; buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ocak, elektrikli süpürge gibi temel ürünler ve tost makinesi, meyve sıkacağı, blender gibi küçük ev aletleri ayrıca klima, şofben, termosifon, su arıtıcı vb. ürünlerdir. Dayanıklı tüketim malları kolayca bozulmayan ve ürün yaşam döngüsü uzun olarak depolanmaktadır. Stok altında bekleyeceği endüstriyel raf sistemleri bu özellikler doğrultusunda seçilmelidir.

Depolar tedarik zinciri içerisinde yer alan kapalı veya açık alanlar olup, malzemeleri türlerine göre istiflemek, depolamak, tasarlamak ve bu malzemeleri çeşitli amaçlarla farklı zamanlarda korumak için kullanılan alanlardır. Depolarda istiflenmiş olan dayanıklı tüketim malları çoğu firmaların fabrikalarının bir parçası olmakla beraber bazı firmalar üretim yaptıkları fabrikaların dışarısında depolar tutarak istifleme işlerini fabrikadan uzak alanlarda gerçekleştirmektedir.

Dayanıklı tüketim raf sistemleri

Gelişen teknolojiyle birlikte depoların içerisindeki haberleşme sistemleri de gelişti ve bu sayede hataların önüne geçilmeye çalışılıyor. Eski dönemde kullanılan depoların yerini günümüzde akıllı depolar aldı. Dayanıklı tüketim mallarının sorun yaşamadan taşınmasını sağlamak amacıyla firmalar akıllı depo sistemlerine güvenmeyi tercih etmeye başladı.

DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI AKILLI RAF SİSTEMLERİ


Akıllı depo sistemlerinin yaygınlaşması yatırım maliyetinin diğer depo sistemlerine göre biraz fazla olmasından ötürü firmalar açısından ilk yıllarında çok tercih edilen bir seçenek değilken günümüzde personel maliyetlerinin azalabilmesi için tercih edilen akıllı raf sistemleri haline gelmiştir. Dayanıklı tüketim malları üretimi yapan firmaların büyük bir kısmı Akıllı Depo Raf sistemleri kullanarak ürünlerinin sağlıklı bir biçimde depolanmasını sağlamaktadır.

Tüketici nezdinde de satın alınan ürünün tekrar değişim için geri gönderilmesinin önemli ölçüde önüne geçen Depo sistemleri Dayanıklı tüketim mallarının son tüketiciden iade olmaması için tercih edilmeye başlandı. Bu şekilde tüketicilerin sorun yaşamadıkları bir lojistik ağı sağlanmış oluyor.

Operasyonel süreçlerini iyi yönetmek isteyen ve depolama sistemleri ihtiyaçları başlığında ÜÇGE Depo Raf Sistemleri uzman ekibi ve üretim teknolojisine güvenen işletmeler arasında yer alan iş ortaklarımızın dayanıklı tüketim malları depo yönetimlerini gerçekleştirdikleri referans depo sistemlerimizi inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Stok, tedarik zinciri yönetiminin tüm aşamalarında önemli bir rol oynar ve asıl amacı belirsizliği azaltmaktır. Depo yerleşiminin amacı, stok maliyetlerini minimumda tutarak mevcut depo alanının kullanımını en üst düzeye çıkarmaktır. İyi tasarlanmış raf alanı, depo kullanımını iyileştirebilir ve envanter yatırımını azaltabilir. Etkin bir stok kontrolü ve planlama sisteminin hedefi ise stoktaki ürünlerin bitmesinden kaynaklı işletmenin zarara uğramasının önüne geçmektir.
Sanayi tipi raf olarak da bilinen çelik raf lar üzerinde depolama faaliyetleri yürütülen dayanıklı tüketim malları, uzun süre depolanabilir ve maksimum yükseklik ile edinilen faydayı kullanarak depolanması gerekir.
Yüksek performans as rs otomatik depolama sistemi veya beyaz eşya tipine bağlı olarak kurgulanan raf depo sistemi, genel olarak en doğru seçimi işaret etmektedir.

Ürünler genellikle palet raflar üzerinde ambalajlanmış ve çevresel etkenlere karşı koruma sağlayacak şekilde depolanmalıdır. Palet raf sistemleri, depo yönetimi dahilinde ve depo raf sistemleri iş güvenliği kuralları çerçevesinde ambar ve sevkiyat operasyonlarının en verimli olacağı şekilde kurgulanmalıdır.
Üretim sektörüne ait mamullerin ve yedek parça malzeme depolama sistemleri; otomatik, yarı otomatik veya manuel endüstriyel depo raf sistemleri olmalıdır. Yükleme ve boşaltma, hızlı depolama metrikleri ile alan konusunda depo verimliliğini maksimum oranda kullanmak önemlidir. Mobil depolar genelde alandan tasarruf sağlarken, hareket ile daha etkin depolama imkanı sağlamaktadır.
Otomatik depo sistemleri, ambar ve sevkiyat noktalarında en doğru çözümleri depo raf otomasyonu vasıtası ile sağlarken aynı zamanda dayanikli tüketi̇m malları için yüksek hızda depolama imkanlarını da sunmaktadır.

Depo raf sistemleri iş güvenliği ve depo raf sistemleri periyodik kontrolü başlıklarının, üretici ve desteklenici firma olarak, markanın İSG kontrol personeli ve iş güvenliği uzmanları ile birlikte proje yönetim süreci satış sonrası hizmetler politikası ile birlikte görüşülmesi gerekmektedir.
TS EN 15635 standardına uyumlu ağır raf sistemleri muayene raporu ve iş ekipmanlarının kalifikasyon kontrolleri ve alınan depo güvenlik önlemleri, depo yönetiminin sorumluluğundadır.
TS EN 15635 standartına göre raf sistemi ne ilişkin müşterilerin standartlar doğrultusunda yapmaları gereken bakım, etiketleme, istifleme, paletlerin durumu gibi konularda çalışanlara kısa eğitimler verilmektedir.

Üçge harita
Üçge drs
BURSA GENEL MERKEZ

Işıktepe OSB Mahallesi
Kahverengi Cad. No:16
 Nilüfer / BURSA - TÜRKİYE


[email protected]
+90 (224) 280 00 00 pbx

İSTANBUL BÖLGE MD.

İçerenköy Mahallesi
Karaman Çiftlik Yolu Cad.
No:47 Kar Plaza 10. Kat
Ataşehir İSTANBUL - TÜRKİYE
[email protected]
+90 (216) 575 44 77  pbx

ALMANYA MERKEZ

WORLD Warenhandels
GmbH
Donatusstrasse 127-129
50259 Pulheim GERMANY
ÜÇGE DRS
©2021 Tüm Hakları Saklıdır.
Erol Yazılım
menu-circlecross-circle