ILAC KIMYA

İlaç & Kimya Depo Raf Sistemleri

İlaç ve kimyasal ürünlerin depolanması belli prosedürleri olan çok hassas ve önemli bir konudur.

İlaç lojistiği yönetiminde, uluslararası kuruluşların yıllar içinde edindiği tecrübe ve bilgi ışığında uygulanan bazı özel normlar bulunmaktadır. Bu normlar tüm dünya ile birlikte ülkemizde de takip edilerek uygulanmaktadır. İyi Depolama Uygulamaları (GWP) bu normlardan bir tanesidir. Tesisin aydınlatma, havalandırma, sıcaklık, sanitasyon, nem, ekipman ve personel özelliklerini belirlemektedir.

Kimyasal ürünler için de depo alanlarının öncelikle yönetmeliklere uygun olması, hijyen koşullarının sağlanması, gerekli ısı ve nem derecelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle kimyasal ürün depolanacak raflar, düşme ve devrilme tehlikesi göz önüne alınarak duvara sabitlenmelidir. Kimyasal madde depolarında rafların kat ara yüksekliği 2 metreyi geçmemelidir. Kimyasal madde dışındaki ürünler için bu ölçü 3 metredir. Özel stoklama gerektiren kimyasal ürünler, özelliklerine göre özel kabinlerde muhafaza edilmelidir. Yanıcı ve patlayıcı maddeler ise yangına ve patlamaya dayanıklı dolaplarda saklanmalıdır.

Hayat Kimya Depo Sistemleri
Hayat Kimya Depo Sistemleri

İnsan sağlığının en önemli bileşenleri İlaç ve kimya sektörleri hassas içerikleri sebebiyle çok dikkatlı depolanmalıdır. Depolama prosedürlerinin aşırı hassas olmasının sebebi bu ürünlerin bozulması durumunda insan sağlığını direkt olarak etkileyebilecek rahatsızlıklara sebebiyet verebilmeleridir.

İlaç lojistiği yönetimi ayrı bir uzmanlık alanıdır. İlaç taşıması ve lojistiği diğer operasyonlardan daha titz bir biçimde gerçekleştirilmesi gereken bir sistemdir. Bu sistemde depo raf sistemlerinin yeri de ayrı önemlidir çünkü ilaçların düzgün bir biçimde istiflenmemesinden kaynaklanacak sonuçlar insan sağlığını direkt etkileyebilecek sıkıntılar doğurabilir.Kimyasal ürünler için depolama öncelikle hijyenik olmalıdır.

Kimyasal ürünler için de depo alanlarının öncelikle yönetmeliklere uygun olması, hijyen koşullarının sağlanması, gerekli ısı ve nem derecelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle kimyasal ürün depolanacak raflar, düşme ve devrilme tehlikesi göz önüne alınarak duvara sabitlenmelidir.  Sabitlenme yapılmamış olan depo ve raf sistemleri kimyevi madde salınımına sebep olabilir ve bu tarz bir durum çalışanların can güvenliği birinci derecede olmak üzere çevredeki diğer kişilerin de zarar görmesine sebebiyet verebilir.


Kimyasal ürünlerin depoolanmasında manuel sistemler kullanılması çoğunlukla tavsiye edilememekte. Yarı otomatik veya Tam otomatik Depo Raf sistemleri çok daha güvenli olduğu için ÜÇGE Depo Raf Sistemleri tarafından tavsiye edilmektedir.
Kimyasal madde depolarında rafların kat ara yüksekliği 2 metreyi geçmemelidir. Kimyasal madde dışındaki ürünler için bu ölçü 3 metredir. Özel stoklama gerektiren kimyasal ürünler, özelliklerine göre özel kabinlerde muhafaza edilmelidir. Yanıcı ve patlayıcı maddeler ise yangına ve patlamaya dayanıklı dolaplarda saklanmalıdır.

 

Yanıcı ve patlayıcı maddelere özel depo çözümleri

Bu tip depo sistemlerinde mutlaka yangın önlemleri ön plana alınarak mimari çizimler yapılmalı asla yangın çıkışlarına erişimi engelleyecek kurgular kullanılmamalıdır. Ayrıca Yangına müdahale edilmesini sağlayacak özel söndürme cihazlarının da lokasyonları belirlenip ona göre depo raf sistemi yapılmalıdır. Normal yangınlardan farklı olarak kimyasal ürünlerden çıkan yangınları söndürmek için özel söndürme cihazları ve aletleri gerekmektedir. Her koşulu düşünen ÜÇGE Depo Raf Sistemleri Kimyasal ürün stokalancak olan depoların yapımında mutlaka bu kurguları göz önüne alarak çalışmalarına başlar.

 

İlaç depo raf sistemleri
Üçge harita
Üçge drs
BURSA GENEL MERKEZ

Işıktepe OSB Mahallesi
Kahverengi Cad. No:16
 Nilüfer / BURSA - TÜRKİYE


project@ucgedrs.com
+90 (224) 280 00 00 pbx

İSTANBUL BÖLGE MD.

İçerenköy Mahallesi
Karaman Çiftlik Yolu Cad.
No:47 Kar Plaza 10. Kat
Ataşehir İSTANBUL - TÜRKİYE
project@ucgedrs.com
+90 (216) 575 44 77  pbx

ALMANYA MERKEZ

WORLD Warenhandels
GmbH
Donatusstrasse 127-129
50259 Pulheim GERMANY

 project@ucgedrs.com
ÜÇGE Depo Raf Sistemleri
©2021 Tüm Hakları Saklıdır.
Erol Yazılım
menu-circlecross-circle