korteks-02_35_11zon

AS/RS Palet Otomatik Depolama Raf Sistemleri

Otomatik palet depolama raf sistemleri, giriş-çıkış hızlarının çok yüksek olduğu, yüksek irtifalı as rs palet raf sistemlerinde, robot istifleyiciler (stacker-craine) tercih edilir. 40 metre yüksekliğe kadar depolama yapılabilir. Erişim kapasitesi yüksektir. Depolama alanında operatör ihtiyacı yoktur. Zamanda tasarruf ederek siparişlerin hazırlanma süresi azalır. Otomatik depolama ve boşaltma sistemlerinin hızları 150 m/dk seviyesindedir. Stok alanında ihtiyaç duyulan yük kapasitesine ve palet giriş-çıkış hızına göre; deponun tasarımı ve kullanılan tam otomatik istifleme robotunun hızı kolaylıkla uyarlanabilir durumdadır. Tüm depo tek bir depo yönetim yazılımı aracılığıyla çalıştırılır.

Otomatik Depolama ve Boşaltma Sistemleri

Robot istifleyiciler, depo yönetim yazılımından aldığı emirlere uygun olarak ürünlerin istiflenmesini ve boşaltılmasını paralel hareketlerle gerçekleştirir. Verimliliği artıran bu uygulama ağır iş gücünün yanında aynı zamanda da enerjiden tasarruf edilmesini sağlar. Palet istifleme kule robotları, koridor üstüne yerleştirilen profil yardımıyla dengesini koruyarak zemine yerleştirilen ray üzerinde, X yönündeki hareketini güvenli bir şekilde gerçekleştirir. Depo alanında akıllı depolama sisteminin en büyük parçası olan otomatik palet depolama raf sistemleri, endüstriyel raf sistemleri arasında sanayi tipi raf olarak da bilinen çelik raflarda; paletlenmiş, ürünlerin, hızlı ürün depolama yaşam döngüsünün yönetildiği ve en verimli stok tutma kapasitesine sahip otomatik depolama raf sistemi olarak da bilinen otomatik depolama sistemlerine verilen isimdir.

Endüstriyel depolama otomasyonu, yüksek inovasyon ile desteklenmiş teknolojik taşıyıcı, vinçlerin ve kule robotların sanayi tipi ürün depolama raflarında otomatik hareket edilmesi ile yönetilmesi sonucunda ortaya çıkan bir kavramdır. Stok alanında akıllı depolama sisteminin ihtiyaç duyulan yük kapasitesine ve palet giriş-çıkış hızına göre; deponun tasarımı ve kullanılan tam otomatik istifleme robotunun hızı kolaylıkla uyarlanabilir. Otomatik palet depolama raf sistemlerinde, tüm depo tek bir depo yönetim yazılımı aracılığıyla çalıştırılır. Robot istifleyiciler, ürün depo raf otomasyonu yazılımından aldığı emirlere uygun olarak ürünlerin istiflenmesini ve boşaltma sistemlerini paralel hareketlerle gerçekleştirir. Bu uygulama aynı zamanda enerjiden tasarruf ederek depo verimliliği de sağlar.

Akıllı Depo Sistemleri Çözümleri

Akıllı depo sistemleri, paletlenmiş ürünlerin istenilen raf yüksekliğinde yer alan herhangi bir noktada stoklanabilmesini sağlar.

Paletleri rafta istenilen süreler boyunca güvenle stokta tutarken, otomatik depolama ve geri çekme sistemi ile depolama çözümlerinde olağanüstü sonuçlar sunan AS RS otomatik depolama ve geri alma sistemleri, ürün depo yönetimi yazılımlarının entegre bir şekilde yürütülmesi akıllı depo sisteminin en büyük avantajıdır.

Depo alanında akıllı depolama sisteminin, yetkin personelinin gücü, eşsiz proje yönetim proje modelleri ile yarattığı müşteri güveni ve memnuniyetini odağına aldığı güçlü teknolojik depo çözümleri ile ÜÇGE Depo Raf Sistemleri Bursa – Mustafakemalpaşa üretim tesislerinden tüm dünyaya sunmaktadır.

Otomatik Palet Depolama Raf Sistemleri Avantajları

Otomatik palet depolama raf sistemleri, depo alanında istenmeyen maliyetlerin ve yarattığı risklerin minimize edildiği bir lojistik yönetimi sunmakla birlikte yükleme ve boşaltma sistemleri operasyonlarında yüksek hızda depolama ve depo yönetimi verimliliği sağlamaktadır. Akıllı depo sistemi çözümlerinde hızlı depolamanın palet raf sistemleri üzerinde FIFO metodu uygulaması ile sağlandığı tam otomatik depolama, yüksek kapasiteli depo yönetim sistemleri kurmanın yanı sıra lojistik sektöründe tedarik zincirinin ihtiyacı olan sevkiyatta yüksek performans seçeneklerinde yardımcı olur. Akıllı depo raf sistemlerinin temel hedefi, otomatik depolama ve boşaltma sistemlerindeki operasyonların en doğru ve mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde yükleme ve boşaltma gerçekleştirmektir. Yarı otomatik sistemlerde, palet raftan indirildikten veya depolama raflarına yüklenirken kaybedilen zamanın telafi edilmesine yardımcı olur.

AS/RS Sıkça Sorulan Sorular

Paletli depolama nedir?

Paletli ürünlerin otomasyon seviyesinde; hızlı bir şekilde depolama alanına alınmasını, yerleşim alan bilgisinin veri tabanına alınması ve gerektiği durumlarda depolama alanı noktasından bulunup getirilmesini içeren asansörlü raf sistemleri donanımı, denetimlerin ve yazılım sistemlerinin bileşimidir.

Paletli otomatik depolama kapasitesi nasıl hesaplanır?

Paletli otomatik depolama sistemi kapasitesi, mevcut depolama kurgusuna veya değişen ihtiyaçlara yönelik çeşitli hesaplama modelleri içermektedir. Ürün yaşam döngüsünde önemli bir kıstas olan başlıklara bağlı olarak, palet sirkülasyon hızı ve tedarik süresi gibi sevkiyat süreçleri metrikleri ilk aşamadır.

Sonraki aşamalar, deponun büyüklüğü, yapılacak sistemin enerji verimliliği ve depolama koşullarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Paletli otomatik sistemler wms yazılımların depolanan ürün kapasitesi için verinin yazma hızını değere katmaz.

Bu soruya cevap bulabilmek için en iyi yöntem, depolama sistemleri üretici firmaları satış personeline ulaşmaktır.

Paletli otomatik depo raf sistemleri komponentleri nelerdir?

AS RS paletli tam otomatik depo yönetim sistemi: WMS yazılımları ile bağlantı kurabilen robotik otomasyona sahip taşıyıcı vinçler, diğer bir adı ile PAŞA, ağır çelik raf sistemleri, konveyör taşıyıcı sistemler, elektrik pano sistemi ve bağlantı ekipmanlarından oluşmaktadır.

 1. Kolon
 2. Asansör
 3. Araba
 4. Kontrol Panosu
 5. Teleskobik
 6. Çatal
 7. Asansör Motoru
 8. Hareket Motoru
 9. Bakım Platformu
 10. Asansör Motoru Platformu
 11. Kontrol Panosu Platformu
 12. Asansör Platformu
 13. Bakım Merdiveni

Otomatik depolama sistemleri güvenliği nasıl sağlanır?

PAŞA Depo raf sistemleri iş güvenliği ve depo raf sistemleri periyodik kontrolü başlıklarının, üretici ve desteklenici firma olarak, markanın İSG kontrol personeli ve iş güveliği uzmanları ile birlikte proje yönetim süreci satış sonrası hizmetler politikası ile birlikte görüşülmesi gerekmektedir. ÜÇGE Depo Raf Sistemleri patentli ürünü PAŞA palet AS/RS nin tüm süreçlerinde müşterilerine en üst düzey güvenlik ve periyodik kontrol hizmetlerini tavsiye etmektedir. TS EN 15635 standardına uyumlu raf sistemleri muayene raporu ve iş ekipmanlarının kalifikasyon kontrolleri ve alınan depo güvenlik önlemleri, depo yönetiminin sorumluluğundadır. TS EN 15635 standartına göre raf sistemlerine ilişkin müşterilerin standartlar doğrultusunda yapmaları gereken bakım, etiketleme, istifleme, paletlerin durumu gibi konularda çalışanlara kısa eğitimler verilmektedir.