geri itmeli öne çıkan

Geri İtmeli Pushback Depo Raf Sistemi

Geri itmeli pushback depo raf sisteminde depolama, tıpkı fifo yöntemi sistemi gibi, paletlerin istiflenmesi için kullanılan depolama sistemidir. Last in first out LIFO tipi yük yönetimi son giren ilk çıkar lifo yöntemine göre değerleme yöntemidir ve onun için tasarlanmıştır. Paletler için geri itmeli çelik raflar, yapının ön yüzünde tek bir yükleme ve boşaltma alanına sahiptir ve birim yüklerin arkasına doğru öncekiler itilerek depolanır.

Paletler, hafif bir eğimle (%4) yapıya sabitlenmiş makaralı-rulolu yataklar vasıtasıyla hareket ettirilir. Diğer hızlı depolama çözümleri gibi, mevcut depolama alanını optimize eden yüksek performanslı yoğunluklu bir depolama sistemidir.

Depolama hizmetlerimizde mevcut olan diğer depolama sistemleriyle de birleştirilebilir. Geri itmeli sistem, birim yüklerin hesaplı bir eğim yardımıyla rulolar veya kasetler  vasıtasıyla hareket ettirildiği, kompakt bir yapıdan oluşan palet çeşitleri için bir depolama çözümüdür.

Push-Back Sisteminin (LIFO) Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Push-Back Geri İtmeli Sistem; LIFO depolama modelinin en temel avantajı, mevcut alanı optimize etme kapasitesi ve malzemelerin hızlı yüklenmesi ve boşaltılmasıdır.

Mükemmel alan kullanımı: Canlı bir sistem olarak yüksek yoğunluklu bir çözümdür, yani aynı alan için depolama kapasitesini optimize eder.

Homojen bozulmayan ürünler için ideal: LIFO (Son giren İlk çıkar) yönetim sistemini uygularken, son birim yük ilk çıkıştır.

Hızlı ve kolay yükleme ve boşaltma: Forklift’in yapının koridoruna girmesi gerekmediğinden manevra, yükleme ve boşaltma süresi azalır.

Güvenlik: LIFO geri itmeli depo raf sistemi yapısı, hem mekik hem de makara sistemindeki riskleri en aza indiren yükleri kontrol etmek ve frenlemek için bir güvenlik sistemine sahiptir. Forklift sistemin içine girmediği için İSG açısından da oldukça elverişlidir.

Geri İtmeli Depo Sistemi Stok Kontrolü Nasıl Yapılır?

 • Her bir yükleme koridorunda farklı bir ürün referansı ayırt etmenize izin verir.
 • Diğer ayarlanabilir sistemler ile çok yönlülük ve uyumluluk.
 • Yüksek sıkıştırma ve düşük sıcaklıklarda rulo ve mekik sistemlerin direnci nedeniyle soğuk veya donuk depolar için ideal sistem.
 • Geri itmeli sistem, mükemmel alan optimizasyonu sayesinde minimum işletme maliyetleri.
 • İlk öncelikle lifo yönetimine göre (son giren İlk önce çıkar) tasarlanmış, en son konulan paletin ilk boşaltılan palet olduğu bir sistemdir .
 • Yükleme için bir koridora ve boşaltma için diğerine ihtiyaç duyan FIFO canlı depolamadan farklı olarak, geri itmeli raflarda forklift, istiflenen birim yüklere tek bir çalışma koridoru boyunca erişir.

Geri İtmeli Pushback Depo Raf Sistemi LIFO Uygulamaları

Geri itmeli raf sistemleri, mevcut alanı önemli ölçüde optimize eder, ancak LIFO tipi stok yönetimi nedeniyle, FIFO tipi kadar hızlı ürün devrini sağlamazlar. Raf yüksekliği ve rafların derinliği esneklik göstererek FİFO çalışma prensibine uyum sağlamaktadır. Depolama hizmetlerimizde paletli bir çok sistem mevcuttur.

Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda uygulama için tavsiye edilirler:

 • Homojen bozulmayan ürünlerin veya son kullanma tarihi uzun ürünlerin istiflenmesi.
 • Çok çeşitli ürün referanslarına sahip depolar; her kanal belirli bir referans türü için ayrılabilir.
 • Kullanılan sisteme bağlı olarak her kanal maksimum 6 birim yük depolayabildiğinden, her referans için düşük sayıda birim yüke sahip olanlar çok ağır paletlerde forkliftin itme gücüne de ihtiyaç doğacağı için göz ardı edilmemelidir.
 • İstifleme ihtiyaçları nedeniyle, geri itme sisteminin diğer raf türleri veya manuel toplama için kombinasyonunu gerektiren sistemlerdir..
 • Soğuk odalı veya donuk urun odalı depolarda kurulum imkanı
 • Eşya depolama hizmetlerine optimum fayda sağlamaktadır.