soğuk depo öne çıkan

Soğuk ve Donuk Depolama Sistemleri

Soğuk ve donuk depolama sistemleri sektöründe soğuk hava depolarının maksimum verimlilikte kullanılabilmesinin anahtarı doğru istifleme yaparken mimari koşullara göre en verimli sistemi kurmaktan geçer. Çünkü ürünlerin depolanmadığı boş alanları soğutmak için de harcanacak olan enerji, operasyon maliyetlerine artış olarak yansıyacaktır. Bu durum soğutma cihazının verimliliğini de etkileyen bir duruma dönüşecektir. 

Doğru planlanan soğuk hava raf sistemleri sayesinde uzun süre gerektirmeden depolar daha kullanışlı hale gelir. Bu sistem soğuk oda panel raflar sayesinde verimliliği büyük ölçüde arttırmayı hedefler. Ayrıca raf sisteminin gözenekli hava geçirgen yapısındaki teknik detaylar sayesinde soğuk hava, depo içerisinde homojen bir yayılım gösterecektir. Deponuzu daha güvenilir ve kullanışlı hale getiren bu özellik soğutma sektöründe kullanılacak depo raflari sisteminin önemini açıkça göstermektedir. Bu özel sistemle soğuk odanın muhafaza edilmesi de işleri kolaylaştıran bir diğer unsur haline gelmektedir. 

Soğuk Depo Sistemleri Avantajları

Doğru planlanan soğuk hava raf sistemleri sayesinde uzun süre gerektirmeden depolar daha kullanışlı hale gelir. Soğuk depo panelleri, depo içerisindeki düzeni sağlarken bir yandan da maksimum ürün stoklama imkânı tanımaktadır. Aynı zamanda kurulan sistemde, palet-koli-tepsi istiflenebilen depo rafları; muhafaza edilecek ürünlerin yerden yüksekte, hijyenik ve sağlıklı bir ortamda depolanması açılarından büyük önem taşımaktadır. 

Endüstriyel soğutma yapan soğuk hava depoları bazı uygulamalarında yüksek otomasyona sahip insansız olarak çalışan soğutma sistemleri barındıran depolar olarak da düzenlenmektedir. Böylelikle vücut ısısının dayanamayacağı sıcaklıkta ürünler kolaylıkla muhafaza edilebilmekte aynı zamanda da depolandıkları raflardan geri çağırılabilmektedir. İstenilen kritere göre fizibilite çalışması yapılarak soğuk hava deposu rafları üretilebilmektedir.