Food-and-Beverage-Storage-2_20_11zone

Food and Beverages Warehouse Racking

Food and beverage storage rack systems are of great interest to the whole world, especially the new technologies brought by food and beverage companies, in today's world where competition has increased to extremes in every branch. The products, which are packaged after the production stage and sent to their buyers in this way, are kept in warehouses for a certain period of time and then hit the roads to meet the end consumer.

Companies aim to implement logistics processes in the best way and at the lowest cost in order to gain competitive advantage and increase profit rates. Warehouse design, which is the most important part of the process, offers a great competitive advantage for businesses.

In beverage and food industry warehouse shelving systems, the FIFO - first in first out method, in which the first product placed on the shelf for stacking purposes is the first to be released, is the most preferred operating model. Food and beverage storage shelving systems are sometimes stacked on pallets on the floor in order to use empty spaces, instead of stacking on high industrial shelves in warehouse settlements. Some rules and standards should be determined for this method, which is not recommended by storage experts.

Food and Beverage Storage Shelving Systems Features and Advantages

For example, dry food storage should be measured at 20 - 25 degrees, and cold food storage should be measured frequently. If the circulation of the entrance and exit doors of the cold food store is excessive, there will be changes in the thermostat settings of this cold food store, which will lead to storage and energy inefficiency.

In food and beverage storage shelving systems, food and beverages should be stacked in such a way that they are not kept in the warehouse for too long in case of spoilage. The importance of food and beverage storage shelving systems also comes to the fore here. Packaged pallets that can be automatically brought to the logistics center and not damaged are the systems preferred by every company.

You can examine our reference warehouse systems, where our business partners, who want to manage their operational processes well and trust the ÜÇGE Warehouse Racking Systems expert team and production technology in the field of storage systems needs, carry out their durable consumer goods warehouse management.

ÜÇGE DRS is a member of ÜÇGE, which equips stores and warehouses with the latest technology systems. Established in 1976 for service production with the philosophy of being higher and stronger with an effective understanding of goods and services and acting on the strong principles of ÜÇGE.

ÜÇGE DRS, which produces goods and services with high-tech production lines and innovative warehouse solutions, produces specially designed warehouse shelves for the retail and industrial sectors.

ÜÇGE Warehouse Racking Systems offers to the whole world from its Bursa - Mustafakemalpaşa production facilities with the power of its competent staff, customer trust created by unique project management project models and strong technological warehouse solutions focused on customer satisfaction.

What is the importance of the material used in food and beverage industry storage systems?

Depo verimliliğinin ön planda tutulduğu günümüzde depo raf sistemlerinin hijyenik bir soruna sebebiyet vermemesi de gerekmektedir. Bu sebeple depo raf sistemleri yapımında temizlik esnasında kolay aşınmayacak ve deprem/yangın gibi afetlere dayanabilecek malzemelerden üretim yapılması esastır.  Elektrik aksamında bulunduğu depoların tamamının belirli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizlik esnasında da üzerinde gıda ve içecek maddelerinin olduğu rafların mutlaka daha dikkatli temizlenmeleri gerekmektedir. Buralarda oluşabilecek aşınmalar Otomatik Depolama Sisteminizin ömrünün kısalmasına sebebiyet verebilir. Bu aşınmaların minimumda olabilmesi için ÜÇGE Depo Raf Sistemleri malzeme kullanımında her zaman en yüksek kalitede çelik kullanır. 

What is the contribution of the smart warehouse system to profitability in the food and beverage industry?

Akıllı bir depo ile şirketler, depo içerisinde çalışan sayısını azaltmakta, buna bağlı olarak insan kaynaklı hataları sıfıra kadar indirebilmekte ve maliyetlerini en aza düşürmektedir. Şirketler depolarında otomatik raf sistemleri kullandıklarında maliyet, hız, işgücü desteği, güvenilirlik, sağlamlık ve uzmanlık açısından daha fazla verimlilik elde ederler.

Teslimatın hızlanması ve sistemlerin tamamının yazılımlarla ilerlediği Otomatik Depo Raf Sistemlerinde hata payı sıfır olduğu için tüketicilerinizin memnuniyet seviyeleri de artacaktır.

Bunun sonucunda memnun kalan müşterilerin farklı bir firma ile çalışma ihtiyacı kalmayacaktır. Rekabetin saliseler ile ölçümlendiği bir dünyada müşteri memnuniyeti sağlayabilen otomatik sistemler bütün büyük şirketlerin tercihidir.

How to remove pallets from shelves in food and beverage storage systems?

Bu işlem esnasında manuel veya yarı otomatik depolarda forklift yardımıyla taşıma gerçekleştirilebilmektedir ancak bu da insan hatasına imkan tanımaktadır. Paletlerin raflardan alınması depo ve raf sistemlerinde en önemli noktalardan birisidir. Bu sebeple taşıma esnasında mutlaka sıkı önlemler alınmalıdır. Forklift ile yapılan taşıma esnasında Gıda veya İçecek paletlerinden birin ambalajına zarar gelmesi satış esnasında memnuniyetsiz bir müşteriye sebebiyet verebileceği gibi çok ileri vakalarda insan sağlığına bile tehdit oluşturabilir. Tam otomatik depolama sistemlerinde ise paletlerin raflardan alımı çok daha kolaydır. Sadece mekik olarak adlandırılan sisteme alınmasını istediğiniz ürünün bulunduğu konumu girmeniz yeterli olacaktır. Mekik birkaç dakika içerisinde içerisi gıda veya içecek dolu olan paleti taşımayı gerçekleştirecek olan araca yükleyecektir.

How to ensure food and beverage storage systems safety?

Depo raf sistemleri iş güvenliği ve depo raf sistemleri periyodik kontrolü başlıklarının, üretici ve desteklenici firma olarak, markanın İSG kontrol personeli ve iş güvenliği uzmanları ile birlikte proje yönetim süreci satış sonrası hizmetler politikası ile birlikte görüşülmesi gerekmektedir. TS EN 15635 standardına uyumlu raf sistemleri muayene raporu ve iş ekipmanlarının kalifikasyon kontrolleri ve alınan depo güvenlik önlemleri, depo yönetiminin sorumluluğundadır.

TS EN 15635 standartına göre raf sistemlerine ilişkin müşterilerin standartlar doğrultusunda yapmaları gereken bakım, etiketleme, istifleme, paletlerin durumu gibi konularda çalışanlara kısa eğitimler verilmektedir.

Gıda ve içecek sektörü ürünleri zarar gördüğü ve tüketilemeyecek duruma geldiği koşulların oluşmaması için, depo yönetimi ve sevkiyat operasyon çalışanları malzeme depolama sistemleri alanlarının temizlik ve hijyen standartlarını sağlamakla yükümlüdür. Gıda ve içecek sektöründe depolar, fiziksel, mikrobiyolojijk ve kimyasal kontaminasyon simulasyonları sonrasında yerleşim planına eklenecek şekilde projesi yapılmalıdır. Ayrıca, depolarda haşere ilaçlama süreçlerinin de kontrolünü sağlayan depo yönetimi, depolanmış paletli gıda ve içecek ürünlerinin zarar görmesini engellemiş olur.

Ambalajlı ürünler ile sevkiyata hazır paletlerin net bir şekilde tanımlanmış olması, sevkiyat süreç başlangıcında ise ilk giren ilk çıkar felsefesi uygulanmalıdır.

Ayrıca ambalajlı gıda ve içecek ürünlerinin depolarda çok uzun süre durmasına izin verilmemelidir. Proje sürecinde mimari çevre birimlerine dahil edilen depolama sistemi, çalışma alanına giriş, çıkış ve personel dinlenme alanları, yabancı cisimlerin müdahalesine açık bir noktada olmamalıdır. İadesi yapılan ve iade stoklarının bekletildiği alan ana depolama noktasından çok farklı bir yer etiketlenmiş olarak bulunmalıdır.