Odis dikey depolama

Odis Dikey Depolama Sistemi

Günümüz depolama anlayışı; alandan tasarruf etme, zaman ve maliyette de en düşük olanaklarla en yüksek verimi sağlamayı amaçlar. İnovatif otomatik dikey depolama sistemlerinin kullandığı yenilikçi akıllı yaklaşımlar, çok ufak alanlarda çok yüksek hacimli depolama kapasitesi sağlamaktadır.

14 metrekarelik bir taban alanda, dikey istifleme teknolojisi kullanan bir tesis, 840 metrekarelik dikey depolama hacmine sahip olur. Bunun yanı sıra, üretim hatlarına ve sevkiyat noktasına yönlendirilen yarı/tam mamül ürünlerdeki hareketin hızlanması, tüm operasyonel süreçlerin iyileştirilmesinde temeli oluşturmaktadır.

Perakende, e-ticaret, mağaza ve depolama sektöründe talebe yönelik kullanılabilme özelliği ile çok yönlü çözüme sahip ODİS, depo alanların yüksek teknolojili yapılara dönüşümüne büyük katkı sağlamaktadır.

ODIS’e entegre ve çoğu MES/ERP sistemler ile hızlı entegrasyonu kurulabilen ODIS akıllı yazılım teknolojisi ile; raflardaki ürünlerin ağırlıklarının ölçülmesinden, son tüketim tarihine bağlı olarak ne kadar süre rafta kaldıklarının takibi ve stok adetlerinin hem fiziksel hem dijital olarak kıyaslanması özelliklerine sahiptir.

Dikey lift modülleri

Verimlilik artışı
Statik sistemlerde %60, dinamik sistemlere göre %30’a varan verimlilik sağlar.
Geliştirilmiş akıllı sipariş/malzeme toplama algoritması ile işinizi kolaylaştırır.
Zeminden %90’a varan alan kazancı sağlar.
İş güvenliğini sağlar.
Ürüne kolay, güvenli ve hızlı erişimi sağlar.  SKU olarak toplama sağlar.
Yüksek kapasiteli depolama sağlar.
Toplama bölümüne getirilen ürünlerin hepsi ihtiyaç duyulan ürünler olur.

Son yıllarda lojistik sektöründeki süreçler, hizmet verilen tüm endüstrilerde yeterli rekabet gücünün garanti edilebilmesi için giderek önem kazandı. Küresel ekonomik ve hammadde krizi yaşanan dönemler, tesislerin her bölümünde daha fazla verimliliğe ihtiyaç duyan operasyon yöneticileri, iç tedarik ve kaynak hareketleri süreçlerini yeniden değerlendirmesine sebep oldu.

Depo Optimizasyonu ve İç Tedarik Otomasyonu

İç yatırımlar genellikle şirketlerin üretim kısmına odaklanmakta ve lojistik süreçlerinin temel yönleri ihmal edilmektedir. Genellikle büyük şirketlerin dahi depolarına bakıldığında ilk izlenim alan kaybındaki fazlalık, yetersiz düzenleme ve doğru

malzemeyi kısa sürede ve mümkün olan en etkili şekilde bulmaya çalışan insan kaynakları gücünün verimsiz kullanıldığı şeklindedir.

Bir deponun iyi bir şekilde düzenlenebilmesi için öncelikle farklı malzeme türleri

ve bu malzemelerin giriş-çıkış akışlarının detaylı bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir.

Dikey lift modülleri genel olarak biri önde diğeri arkada olmak üzere iki depolamasütunu ve ortada her ikisine de hizmet veren bir asansörden oluşan dikey otomatikdepolardır. Malzemeler, depolama sütunu yapısının ayrılmaz bir parçası olan raf raylarınüzerinde desteklenen tepsiler içerisinde depolanmaktadır. Tepsiler Daha sonra otomatikolarak geri alınmakta ve talep üzerine alma/yükleme bölümü/bölümlerinde operatöresunulmaktadır.  Dikey lift modülleri, lift ile karşılaştırıldığında aynı esneklik ve performansı sağlamayan dikey karuseller gibi diğer teknolojiler ile karıştırılmamalıdır. 

 

Dikey karusellerde tepsiler,  seçilen tepsinin hatvesine bağlı olarak sabit yüksekliklere yerleştirmekte ve bütün yük operatöre/operatörlere doğru tepsinin sunulması için dikey bir çember içinde kendi etrafında döndürülmektedir. 

 

Dikey karusellerin birim yükseklik ve birim yük kapasitesinin, liftlerin birim yükseklik ve birim yük kapasitesine yaklaşma kabiliyeti fazla değildir. Bu da Dikey Karusellerin sadece birkaç seçme uygulaması için uygun olmasına sebep olmaktadır. Lift teknolojisinin kullanımının beraberinde getirdiği pek çok fayda bulunmaktadır. 

Alandan dikey tasarruf

Doğru depolama stratejisi kullanılmadıkça uzun vadede en büyük depoda dahi aşırı dolu bir hale gelecektir. Zemindeki kullanılabilir alanın artan maliyeti düşünüldüğünde, mevcut alanın daha etkili bir şekilde kullanılması anlamlı hale gelmektedir. Uygulanması gereken çözüm, depolama kapasitesinin dikey yönde arttırılmasıdır. Ortalama tavan yüksekliği 7 ila 9 metre olan standart bir depo ve 15 metre karelik taban alanına sahip olabilen tipik bir dikey lift modülü, 300 metre kareye denk bir statik depo raf sistemi ile aynı kapasitelere sahiptir

 

Odis depolama sistemi
Odis

Esneklik

Modern dikey lift modülleri yapı olarak modülerdir; bu da bu modüllerin değişen durumlara gerektiği şekilde uyum sağlayabilmesi anlamına gelmektedir. Dikey depolama yükseklik birimi; toplam yüksekliği binanın tavan yüksekliğine göre ayarlanabilir, ilave veya farklı depolama ihtiyaçlarına yönelik olarak birime tepsi eklenip çıkarılabilmekte ve bazı gereken durumlarda birimin binanın diğer parçalarına ve hatta farklı bir binaya taşınabilmektedir. Ayrıca 2 farklı ODIS depolama üniteleri arasında oluşturulan dinamik bir hat, iç malzeme tedariğinin geliştirilmesi konusunda eşsiz çözümlerden bir tanesidir.

Malzemelerin alınmasındaki doğruluk

Komutların ERP/MES sistemi veya WMS depo yönetim yazılımı üzerinden; direkt olarak dikey lift modülüne gönderebilme imkânı; operatörün malzeme alma veya yükleme süreçlerinde

hata yapma olasılığını önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca dikey lift birimlerinin, uygulamada malzeme alımındaki hataların neredeyse sıfıra indirilmesini sağlayan bir takım farklı malzeme alım yardımcısı ekipmanları ile güçlendirmektedir.

 

Malzemelerin iç tedarik verimliliği

Zamandan kazanç diğer önemli bir konudur. Geleneksel bir depoda operatörlerin depo boyunca yürümesi ve araç sürmesi,  zor veya erişilmesi güç yerlerde depolanan doğru malzemeyi bulması, alması ve geri gelmesi beklenir. Bu sürecin tanımı dahi zaman alıcıdır

ve genellikle de kalifiye operatörlerin depo içerisinde dolaşmasını ve doğru stok tutma birimini bulmasını gerektirir.

Dikey lift modülü ile bu işlemler son derece basitleşiyor. Stok tutma birimleri kule içinde depolanır; operatörün/ operatörlerin ihtiyacı olan tek şey ise kullanımı kolay operatör konsolunu kullanarak gerekli malzemeleri talep etmektir. Gereken Stok tutma birimini içeren tepsi operatöre sunulduktan sonra, malzemenin sadece gereken şekilde alınması (veya yüklenmesi) gerekmektedir. 

Deponun içinde boşuna yürümeye son

ODIS ile malzeme operatöre gelir; operatör malzemeye gitmez. Daha entegre çözümler

sayesinde dikey lift modülleri, depo veya üretim yazılımından gelen alma veya tekrar doldurma komutlarını, operatörün neredeyse hiçbir müdahalesi olmadan alabilmektedir.

Operatörlerin sadece Liftin konsolunda gösterileni alması veya yüklemesi gerekmektedir.

Depolanan malzemenin güvenliği

Sorun, pahalı malzemelerin nasıl güvenli bir şekilde depolanacağı ile ilgilidir. Sadece statik raf sistemlerinin yer aldığı geleneksel bir depoda böyle bir güvenli depolama neredeyse imkânsızdır. Dikey Lift Modülü sayesinde, birim içinde depolanan malzemeye olası tüm fiziksel erişimi engelleyen otomatik bir kapıdan faydalanılır. Bu fiziksel bariyere ek olarak ilgili birime ve hatta tepsilerin her birine, şifre politikaları ve kimlik okuyucu veya RFID işaret okuyucu gibi kullanıcı doğrulama cihazları vasıtası ile sadece seçilen operatörlerin erişimine izin verilmektedir.

 

Odis Dikey depolama

Operatör çalışma koşullarında iyileştirme

Operatöre giden malzemeler

Operatörün açısından bakıldığında da sadece gerekli stok tutma birimine ulaşmak için depo içerisinde yürümek veya basamak/merdiven çıkmak zorunda olmaması büyük bir gelişmedir. Yaralanma riski azalmış ve operatörün günlük mesaisi de fiziksel olarak daha zahmetsiz hale

gelmiştir.  İSG yönetmelikleri kapsamında en doğru çözümleri sunan ODİS dikey istifleme sistemi çözümü, çalışanların sağlığını ve iş güvenliğini koruma başlığı altında tüm sorumlulukları yerine getirmektedir. 

Üçge drs
BURSA GENEL MERKEZ

Işıktepe OSB Mahallesi
Kahverengi Cad. No:16
 Nilüfer / BURSA - TÜRKİYE


[email protected]
+90 (224) 280 00 00 pbx

İSTANBUL BÖLGE MD.

İçerenköy Mahallesi
Karaman Çiftlik Yolu Cad.
No:47 Kar Plaza 10. Kat
Ataşehir İSTANBUL - TÜRKİYE
[email protected]
+90 (216) 575 44 77  pbx

ALMANYA MERKEZ

WORLD Warenhandels
GmbH
Donatusstrasse 127-129
50259 Pulheim GERMANY
ÜÇGE DRS
©2021 Tüm Hakları Saklıdır.
Erol Yazılım
menu-circlecross-circle