GERI ITMELI DEPO

Geri İtmeli Depo Raf Sistemi

Pushback depolama, tıpkı Palet Rafı FIFO sistemi gibi, paletlerin istiflenmesi için kullanılan depolama sistemidir , ancak LIFO tipi yük yönetimi (son palet içeri, son palet dışarı) için tasarlanmıştır. Paletler için geri itmeli raflar, yapının ön tarafında tek bir yükleme ve boşaltma alanına sahiptir ve birim yükler, rafın arkasına doğru öncekiler itilerek depolanır.

Paletler, hafif bir eğimle (%4) yapıya sabitlenmiş makaralı-rulolu yataklar vasıtasıyla hareket ettirilir. Diğer hızlı  depolama çözümleri gibi, mevcut depolama alanını optimize eden yüksek yoğunluklu bir depolama sistemidir.

Diğer depolama sistemleriyle de birleştirilebilir. Geri itmeli raf sistemi, birim yüklerin hesaplı bir eğim yardımıyla rulolar veya kasetler  vasıtasıyla hareket ettirildiği, kompakt bir yapıdan oluşan paletler için  bir depolama çözümüdür

Geri İtmeli Depo Raf Sistemleri | ÜÇGE DRS

Push Back depolama ne demek?

Bir itme kuvveti uygulamak, yeni bir paleti yerleştirmek için kullanılır, burada forklift önceden depolanmış olan birim yükleri arkaya doğru iter ve yeni paletin yerleştirilmesi için yer açar, dolayısıyla “geri itme” (push back) terimi buradan gelmektedir.

Boşaltma işlemi yerçekimi kuvvetini kullanır, yükleme ile aynı yerde gerçekleştirilir ve FIFO tipi  depolamaya benzer.

İlk birim yük boşaltıldığında, aşağıdaki konumlar kontrollü bir şekilde boşaltma konumuna doğru kayar.

Push-Back Raf sisteminin (LIFO) avantajları ve özellikleri

Push-Back geri itmeli raf sistemi; LIFO depolama modelinin en temel avantajı, mevcut alanı optimize etme kapasitesi ve malzemelerin hızlı yüklenmesi ve boşaltılmasıdır.  

Mükemmel alan kullanımı: Canlı bir sistem olarak yüksek yoğunluklu bir depolama çözümüdür, yani aynı alan için depolama kapasitesini optimize eder. Homojen bozulmayan ürünler için ideal: LIFO (Son giren İlk çıkar) yönetim sistemini uygularken, son birim yük ilk çıkıştır.

Hızlı ve kolay yükleme ve boşaltma: Forkliftin yapının koridoruna girmesi gerekmediğinden manevra ve yükleme ve boşaltma süresi azalır. Güvenlik: LIFO geri itmeli raf yapısı, hem mekik hem de makara sistemindeki riskleri en aza indiren yükleri kontrol etmek ve frenlemek için bir güvenlik sistemine sahiptir. Forklift sistemin içine girmediği için İSG açısından da oldukça elverişlidir.

Geri İtmeli Depo Raf Sistemleri | ÜÇGE DRS

Geri İtmeli Depo Sistemi stok kontrolü nasıl yapılır?

 • Her bir yükleme koridorunda farklı bir ürün referansı ayırt etmenize izin verir.
 • Diğer ayarlanabilir palet raf sistemleri ile çok yönlülük ve uyumluluk.
 • Yüksek sıkıştırma ve düşük sıcaklıklarda rulo ve mekik sistemlerin direnci nedeniyle soğuk depolama veya donuk depolar için ideal sistem.
 • Mükemmel alan optimizasyonu sayesinde minimum işletme maliyetleri.
 • Özellikle LIFO stok yönetimi (Son giren İlk çıkar) için tasarlanmış ,rafa en son konulan paletin ilk boşaltılan palet olduğu bir sistemdir .
 • Yükleme için bir koridora ve boşaltma için diğerine ihtiyaç duyan FIFO canlı depolamadan farklı olarak, geri itmeli raflarda forklift, depolanan birim yüklere tek bir çalışma koridoru boyunca erişir.

Push-Back Raf Sistemi LIFO uygulamaları

Push-Back depolama sistemleri, depodaki mevcut alanı önemli ölçüde optimize eder, ancak LIFO tipi stok yönetimi nedeniyle,  FIFO tipi kadar hızlı ürün devrini sağlamazlar. 

 • Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda uygulama için tavsiye edilirler:
  Homojen bozulmayan ürünlerin veya son kullanma tarihi uzun ürünlerin depolanması.
 • Çok çeşitli ürün referanslarına sahip depolar; her kanal belirli bir referans türü için ayrılabilir.
 • Kullanılan sisteme bağlı olarak her kanal  maksimum 6  birim yük depolayabildiğinden, her referans için düşük sayıda birim yüke sahip depolar çok ağır paletlerde forkliftin itme gücüne de ihtiyaç doğacağı için göz ardı edilmemelidir.
 • Depolama ihtiyaçları nedeniyle, geri itme sisteminin diğer palet rafı türleri veya manuel toplama için kombinasyonunu gerektiren depolar.
 • Soğuk odalı veya donuk urun  odalı depolarda kurulum imkanı.
Geri İtmeli Depo Raf Sistemleri | ÜÇGE DRS
Üçge harita
Üçge drs
BURSA GENEL MERKEZ

Işıktepe OSB Mahallesi
Kahverengi Cad. No:16
 Nilüfer / BURSA - TÜRKİYE


[email protected]
+90 (224) 280 00 00 pbx

İSTANBUL BÖLGE MD.

İçerenköy Mahallesi
Karaman Çiftlik Yolu Cad.
No:47 Kar Plaza 10. Kat
Ataşehir İSTANBUL - TÜRKİYE
[email protected]
+90 (216) 575 44 77  pbx

ALMANYA MERKEZ

WORLD Warenhandels
GmbH
Donatusstrasse 127-129
50259 Pulheim GERMANY
ÜÇGE DRS
©2021 Tüm Hakları Saklıdır.
Erol Yazılım
menu-circlecross-circle